Szklarska Poręba

Pragniemy Państwa zachęcić do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, Szklarskiej Poręby.

Ta turystyczno-wypoczynkowa miejscowość jest przepięknie położona u stóp Szrenicy (1362 m. n. p. m.) i pnie się na stokach dwóch pasm górskich Karkonoszy i Gór Izerskich od wysokości 440 m. n. p. m. do 886 m. n. p. m., które przedziela malownicza dolina rzeki Kamiennej i jej dopływów.

Takie położenie, specyficzny mikroklimat, krystalicznie czyste potoki i wodospady Kamieńczyka i Szklarki spadające w otoczeniu granitowych skał, długo zalegająca pokrywa śnieżna, bardzo dobra infrastruktura turystyczna i równie bogata oferta wypoczynku sprawiają, że Szklarska Poręba jest wspaniałym miejscem do wypoczynku o każdej porze roku, a już pierwsze zetknięcie z jej górskim krajobrazem zachęca do bliższego poznania okolicy.

Zimą Szklarska Poręba jest prawdziwy rajem dla amatorów białego szaleństwa gdyż panują tutaj wspaniałe warunki narciarskie, a bogato rozwinięta infrastruktura narciarska z licznymi nartostradami i trasami biegowymi zachęca do uprawiania narciarstwa zjazdowego, klasycznego i snowboardu. Karkonosze oferują ponad 40 km tras i stoków narciarskich o różnym stopniu trudności oraz ponad 250 km tras biegowych, w tym część z homologacją FIS, w Jakuszycach, zaliczanych do najlepszych i jednych z najpiękniejszych w Europie. To właśnie tutaj w każdy pierwszy weekend marca rozgrywana jest jedna z największych imprez narciarskich w Europie – „Bieg Piastów”. Ośrodek ten upodobali sobie również miłośnicy psich zaprzęgów tworząc w sąsiedztwie Polany Jakuszyckiej swój zimowy ośrodek treningowy. Kilka razy w roku maszerzy i ich czworonożni przyjaciele z wielu krajów spotykają się w Szklarskiej Porębie na zawodach o międzynarodowej randze.

Wiosną, latem i jesienią Szklarska Poręba oferuje bardzo dobre warunki dla miłośników wędrówek i spacerów, wycieczek rowerowych oraz wspinaczki skałkowej. Ukształtowanie Karkonoszy sprawia, że znajdziemy tutaj szlaki o różnej trudności w zależności od upodobań, kondycji, możliwości i wieku wędrowców. Nawet te najwyższe szczyty są dostępne dla rodzin z dziećmi.

Niższe obszary gór doskonale nadają się do uprawiania turystyki rowerowej zarówno przez amatorów jak i prawdziwych zawodowców. Nie bez powodu przecież Karkonosze należą do Rowerowej Krainy, a w Szklarskiej Porębie – „Rowerowej Stolicy Polski” corocznie w sierpniu odbywa się „Festiwal Rowerowy”. Na Kruczych Skałach w każdy weekend możemy spotkać adeptów wysokogórskich wędrówek, a także sami pod okiem doświadczonych instruktorów, spróbować swoich sił w wspinaczce skałkowej.

Niemałe znaczenie ma dostępność komunikacyjna (kolejowa i autobusowa) oraz przygraniczne usytuowanie Szklarskiej Poręby. Miasto położone jest przy międzynarodowej drodze E65 łączącej północ z południem Europy. Z łatwością można wybrać się więc stąd na wycieczki samochodem do Harrachova (14 km), Liberca (50 km), Skalnego Miasta (90 km), Pragi (140 km), Drezna (180 km), Berlina (300 km).

Linki

Galeria fotografii Karkonoszy 1

Galeria fotografii Karkonoszy 2

Kalendarz wydarzeń w Szklarskiej Porębie